Willa Rakowicza przy ul. Czarnieckiego #53 to dwukondygnacyjny budynek stylu łączącym funkcjonalizm nurtu corbusierowskiego ze zmodernizowanym klasycyzmem [2].
We wschodniej części nad wejściem znajdują się trzy wysokie filary wspierające płaski dach. Bryła przypomina stację kolejki linowej. Podobieństwo nie jest przypadkowe, gdyż projektantami małżeństwo Kodelskich zaprojektowało również stację kolejki w Kuźnicach na Kasprowy Wierch [3]. Od strony budynku schody prowadzą do wejścia na wysokim parterze, a z drugiej wjazd w dół prowadzi do garażu w piwnicy. Balkon pierwszego piętra na elewacji zachodniej podtrzymują słupy, a balustrada podłużnego tarasu na parterze zakręca do ogrodu łagodnym łukiem. Dodatkowym elementem kompozycyjnym tej części jest balkon na pierwszym piętrze od strony południowej [9].
Budynek zaprojektowano na podstawie szczegółowych wymagań, opierając się na niemieckich przepisach budownictwa wojennego [8]. W suterenie oprócz kotłowni węglowej oraz garażu przewidziano schron przeciwgazowy z kuchnią i łazienką [9] i z pancernymi szybami [1]. Budynek uzyskał solidną i wytrzymałą konstrukcję, z dachem wzmocnionym przed bombami. Słupy nośne i podciągi są żelbetowe, jest też warstwa żwiru między stropem i strychem [9]. Wewnątrz zachowały się oryginalne drewniane drzwi, klamki i żaluzje [8]. Z wejścia do hallu prowadzi niewielki przedsionek oświetlony charakterystycznym bulajem. Na parterze jest też gabinet i salon z kominkiem, z wyjściem na zadaszony taras. Wygięte po łuku schody prowadzą najpierw do podestu na półpiętrze z pokojem dla gości. Wyżej jest właściwy poziom piętra, na którym znajdują się pokoje dzieci z umywalką, sypialnia właściciela połączona z łazienką i wydzielonym prysznicem. Z sypialni jednoskrzydłowe drzwi prowadzą na obszerny balkon [9].
Powierzchnia użytkowa willi wynosi 148 m2 (parter) i 146 m2 (I piętro) [9].