#51 Fort Sokolnickiego
Wnętrze parku zajmuje fort Sokolnickiego, którego właściwa część, czyli ceglana baszta artyleryjska Montalemberta powstała w 1851 roku. Dwukondygnacyjna (plus część podziemna) budowla o planie niepełnego koła z wejściem w szyi otoczona była fosą ze stanowiskami strzeleckimi, a zwieńczenie i dach zostały przykryte ziemią. W latach 1864-1874 Fort Siergieja został umocniony wałem ziemnym, fosą w kształcie lunety (o dwóch czołach i dwóch barkach z otwartą szyją), murem Carnota i galerią strzelecką z systemem chodników minerskich. Pośrodku czoła wzniesiono kojec skarpowy. Chodniki prowadzące do dwóch końców przeciwskarpy nie zostały schowane pod fosą tylko przecinały ją łącząc się bokami z murem Carnota. Zarówno kojec jak i przeciwskarpa zostały połączone poternami z wnętrzem fortu. Wejścia do potern znajdowały się w wale i zostały wzbogacone o schron artyleryjski z podręczną prochownią [2].
Generał Michał Sokolnicki herbu Nowina, był wybitnym polskim dowódcą, strategiem, inżynierem i wynalazcą. Zasłynął jako doskonały fortyfikator. Walczył wojnie polsko-rosyjskiej w 1792 roku i insurekcji kościuszkowskiej w 1794 roku. Wraz z gen. Henrykiem Dąbrowskim współtworzył Legiony Polskie, towarzyszył Napoleonowi w marszu na Moskwę i w odwrocie po klęsce (choć żadne dane o jego udziale nie zachowały się). Przeżył oblężenie Paryża, walczył w oddziałach Królestwa Polskiego. Zmarł w 1816 roku w Warszawie [8].
Park Żeromskiego
Park Żeromskiego został zaprojektowany przez Leona Danielewicza i Stanisława Zadora-Żeleńskiego i zajmuje powierzchnię 6 ha [3]. Przypomina trójkąt o bokach 300x300x400 metrów [11]. Centrum parku stanowi ocalała baszta artyleryjska i jej obwałowanie, poryte w dużej mierze wiekowymi drzewami, pamiętającymi też początki istnienia obiektu. Od strony placu Wilsona, naprzeciwko wejścia, znajduje się fontanna wraz z rzeźbą „Aliny”. Idąc w prawo mijamy kamień Jacka Kuronia, plac zabaw dla dzieci, kącik dla zakochanych i historyczne poidełko by dojść do baszty artyleryjskiej [11]. Obok niej znajdują się dwa kolejne głazy z tablicami upamiętniającymi 5 i 75 rocznicę odzyskania niepodległości. W parku dominują lipy i klony srebrzyste, są też modrzewie i cisy pospolite w wersji krzaczastej [6].
Rewitalizacja terenów zielonych została zaplanowana zgodnie z pierwotnymi planami z 1932 roku. Nastąpiła odnowa szaty roślinnej, połączono stare, porosyjskie fortyfikacje jako tło dla tradycyjnych innowacji ogrodniczych, zachęcających do romantycznych spacerów. Pojawił się ogromny plac zabaw. Przywrócono do ładu alejki, z obustronnie rozmieszczonymi ławeczkami. Całość została oświetlona, ogrodzona i jest pilnowana, park po zmierzchu zostaje zamykany, aby uniknąć zniszczeń aktów wandalizmu, jakie miały miejsce przez zabezpieczeniem tego terenu [3].