Kładka Żerańska prowadzi nad kanałami do śluzy Żerań, Kanału Żerańskiego i basenu portowego zwanego Zimowiskiem [2]. Całkowita długość to 230 metrów, a wraz z rampami dojazdowymi liczy ponad 300 m. Jej szerokość to 3.3 m, a w świetle przejścia 3.1 m, natomiast wysokość 4.3 m [2]. Na przeprawie dopuszczony jest ruch pieszy i rowerowy. Z uwagi na rowerzystów barierki na kładce mają nietypową wysokość 1.4 m, a na placach widokowych 1.1 m [10]. Również odgięte na zewnątrz balustrady zwiększają szerokość i zmniejszają ryzyko zahaczenia kierownicą. Na samej kładce, ze względu na konieczność zachowania oryginalnej konstrukcji, balustrady są już proste [10].
Stalowa [3] konstrukcja składa się z czterech przęseł usadowionych na trzech filarach. Całość tworzy 57 skrzyń kratowych [2]. Ze względu na dostępność dla osób niepełnosprawnych obniżono przęsło przeprawy po stronie północnej o ponad 1.5 metra, dzięki czemu udało się zachować 5% spadek [6]. Na obu końcach kładki wybudowano platformy widokowe, z których można obserwować panoramę lewobrzeżnej Warszawy [2].
Kładka łączy ścieżki rowerowe do gminy Jabłonna (dystans 8.4 km) oraz do mostu Łazienkowskiego (dystans 9.3 km). Jej otwarcie umożliwiło stworzenie bezkolizyjnej nadwiślańskiej trasy o łącznej długości 18 km [2]. Ścieżka została doceniona w konkursach European Prize for Urban Public Space 2014 oraz City to City Barcelona FAD Award. Dodatkowo została wybrana przez Magazyn Architektura Murator jako jeden z 25 wybitnych projektów architektonicznych na 25-lecie wolnej Polski [8] oraz w 2017 roku w konkursie Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy w kategorii najlepsza przestrzeń publiczna [9].
Przeprawa jest oświetlona światłem białym liniowym oświetlającym drogę. Światło samoczynnie przygasza się w nocy i jest wzbudzane w momencie pojawienia się użytkownika [6]. Zainstalowano również oświetlenie iluminacyjne samej kładki [2]. Barwa jest inna o każdej porze roku: wiosną dominują kolory błękitno-różowo-jasnozielone, latem żółto-różowo-ciemnozielone, jesienią niebiesko-żółto-czerwone, a zimą błękitno-żółto-fioletowe [5].